Selidbe u Beogradu može biti prilično stresno iskustvo. Zapravo je tamo gore i venčanje i rođenje deteta, pa nije ni čudo što toliko nas na kraju želi da se zalepi u kartonsku kutiju i sačeka da sve završi. Prvo se setite da niste sami. Svi se osećaju pod stresom kada se presele kući. Anksioznost može da pogodi već kada otvorite prvu fioku i zapitate se kako ćete, pobogu, organizovati 17 olovaka, 3 stara daljinska upravljača, papire za godinu dana, 9 držača za kosu i garancije za nekoliko kuhinjskih predmeta. To nije lak podvig, ali je izvodljivo ako sledite ove jednostavne savete:
Počnite rano pripreme za selidbe
Znate da to ima smisla. Ne ostavljajte to nedelju dana pre pomeranja dana i izgubite pamet bacajući sve u kante za smeće i kutije nadajući se da će to magično uspeti – neće. Počnite što je pre moguće. Ako ste bili dovoljno pametni da unajmite skladište za samoskladištenje da biste zaštitili neke svoje stvari tokom selidbe, odmah spakujte stvari i tamo ih pošaljite. Što više toga nema u vašoj kući, osećaćete se više kao da ste postigli.
Dajte sebi ostvarive ciljeve koje treba da postignete svakog dana ili nedelje. Cilj je da se soba ili fioka spakuju i obeleže svaki dan ili nedelju. Pretvaranjem zadataka u ciljeve veličine zalogaja, proces neće izgledati neostvarivo.
Planirajte budžet i cene selidbe
Planirajte budžet za selidbe tako da tokom selidbe ne budete vezani za gotovinu. Uđite u detalje sa svojim budžetom uzimajući u obzir stvari poput jeftinog skladištenja, usluga selidbe (ako se odlučite da vam kompanija pomogne) čuvara kućnih ljubimaca ili brige o deci, smeštaja preko noći (ako je potrebno) i troškova pakovanja (kutije, trake itd.). Sve to ulazi u cene selidbe
Ne počinjte razmišljajući o kući kao o celini
Ne počinjte s razmišljanjem „o, bože, moram spakirati čitavu kuću!“ ili ćete izgubiti razum otprilike pet minuta od planiranja. Prvo razmislite o jednoj sobi i samo jednoj sobi, a zatim postavite ostvarive ciljeve koji se odnose na tu sobu. Krenite dalje i planirajte sledeću sobu nakon što je prva soba adekvatno spakovana.
Ostanite motivisani
Tokom ovog procesa morate ostati motivisani, čak i kada vam kretanje postane teško. Biće vremena kada ćete biti okruženi papirom, kartonom i gomilom nasumičnih stvari sa trakom za pakovanje na licu i košuljom prekrivenom prašinom, uplakanom decom u jednoj ruci, stresnim psom u drugoj, a vi ćete se pitati hoćete li ili nećete još uvek imajte razum na kraju ovog procesa. Samo zapamtite da će to vredeti. Kada se hodate uzbrdo izgleda zaista teško – zamislite kakav će biti pogled s vrha.
Uživajte u kupovini ambalažne opreme
Ugodno kupujući opremu za pakovanje. Što se spremnije osećate, to ćete biti sposobniji za ovaj ogroman zadatak. Obavezno kupite jake kutije za pakovanje koje će zaštititi vaše dragocene predmete; stare kutije supermarketa jednostavno neće biti na visini zadatka. Oznake su takođe izuzetno korisne jer je lako zaboraviti šta ste spakovali, a šta niste, a ako stavite predmete u samoskladištenje, moraćete da znate šta je šta, pa ćete znati u koji redosled ćete staviti kutije puniš jedinicu. Takođe ne zaboravite da uštedite na novinama mesecima pre nego što počnete da pakujete i kupite traku za pakovanje – puno toga.
Uz malo razmišljanja unapred, odlučnosti i humora, moći ćete da se preselite kao profesionalac!